Hi,
I have been absorbing all the information of this site for the last while now; thanks to many of your posts and me doing allot of book reading/research I am finally ready to make my first offer!-
If anyone could review my deal to make sure I have all my ducks in a row that would be appreciated.
4 plex very nice condition(compared to most I’ve seen)
Near hospital, transit, parks
Area supports the rents as I have researched the area
3 tenants have leases, 4[sup]th[/sup] is owner/landlord
Price 270,450
Total income $36,600
Minus vac -10% (hope not) -$3,660
Total $32,940
Expenses Annual
Taxes $2,845
Insurance $900
Hydro $1,080 this is the landlords now, so it will probably go to the new tenant
Maintenance $1,440
Property Man $3,600 – estimation? Help here please, what should I expect
Fire inspec $ 300
Heating electric included with their hydro bills tenants pay.
Advertising $600
Total -$10,765
NOI $22,175 12.19 Cap?
Mortgage 250K
Payments $1,192x12 = $14,304
Cash flow after payments $7,871/12 = 665.91/4 = 163.97 per unit
Good deal?
TIA
I have been absorbing all the information of this site for the last while now; thanks to many of your posts and me doing allot of book reading/research I am finally ready to make my first offer!-
If anyone could review my deal to make sure I have all my ducks in a row that would be appreciated.
4 plex very nice condition(compared to most I’ve seen)
Near hospital, transit, parks
Area supports the rents as I have researched the area
3 tenants have leases, 4[sup]th[/sup] is owner/landlord
Price 270,450
Total income $36,600
Minus vac -10% (hope not) -$3,660
Total $32,940
Expenses Annual
Taxes $2,845
Insurance $900
Hydro $1,080 this is the landlords now, so it will probably go to the new tenant
Maintenance $1,440
Property Man $3,600 – estimation? Help here please, what should I expect
Fire inspec $ 300
Heating electric included with their hydro bills tenants pay.
Advertising $600
Total -$10,765
NOI $22,175 12.19 Cap?
Mortgage 250K
Payments $1,192x12 = $14,304
Cash flow after payments $7,871/12 = 665.91/4 = 163.97 per unit
Good deal?
TIA